چگونه ادبیات فارسی را برای کنکور بخوانیم

درس ادبیات طبق تجربیاتی که بنده هم به عنوان یک داوطلب ورودی پزشکی کنکور سال ۹۲ دانشگاه علوم پزشکی تبریز و هم به عنوان مشاوری که دو سال در زمینه کنکور سراسری فعایت می کنم،بدست اوردم ؛ یک درسیه که با استفاده از اموزش و یا تدریس استاد و یا با استفاده از درس نامه های کتب مختلفی که در زمینه کنکور سراسری وجود داره نمیشه درصد مناسبی کسب کرد چرا؟؟؟؟؟
چون ادبیات یک درس کاملا مهارتیه !!!!
شاید بگین مهارتی یعنی چی؟! یعنی خودتون باید با تمرین و ممارست به یک درصد عالی برسین که کاریم نداره حالا شاید بگین چطور کاری نداره؟! پس کاملا گوش کنید تا توضیح بدم
اولا می خوام منابع پیشنهادی خودمو توصیه کنم سپس وارد نحوه مطالعه تک تک اشون بشیم.
:package:منابع لازم :
۱-قرابت معنایی : کتاب مبحثی قرابت معنایی نشر الگو
۲- ارایه های ادبی :کتاب مبحثی ارایه های ادبی نشر الگو
۳-تاریخ ادبیات : تاریخ ادبیات مصور تخته سیاه
۴-املا و لغت : املا و لغت نشردریافت
۵-زبان فارسی : زبان فارسی نشر دریافت

:page_facing_up:نحوه مطالعه :
۱-قرابت معنایی: حدود ۴۰% از تست های کنکور سراسری رو تشکیل میده و معمولا ۸-۹ تست ازش مطرح میشه ، مشکلی که من با کتبی که در راستای قرابت معنایی چاپ شده و یا دبیرانی که برای ابیات داخل کتاب عین پیام ایه دین و زندگی مفهوم میگن دارم اینه که اقاااااااا قرابت معنایی فوق فوقش فقط بیت روی تست از داخل کتاب درسیه و گرنه تماما گزینه ها از کتب مختلف و غنی ادبیات فارسی تاریخ ایران مانند کلیله و دمنه ، بوستان و گلستان، دیوان حافظ و … مطرح میشه ما که نمی تونیم برای میلیاردها ابیات و متونی که در زبان شیوای پارس داریم مفهوم بگیم و همشم حفظ کنیم پس راه چاره چیه؟! راه اینه که درک شعری خودمونو بالا ببریم و این چجوری میسر میشه ؟! بعضی اساتید بزرگ میگن کمه کم هفته ای یه ساعت از یه منبع شعر مثل دیوان حافظ شعر بخونید ولی این برای یه ادم عادی هم خنده دار به نظر شاید بیاد چه برسه حالا کنکوری باشه فرد ولی بیراهم نمیگن ما میتونیم اون تکنیکو یه جوری در راستای کنکورش کنیم اینطور که روزانه بلا استثنا ۱۰ تا تست از موضوعات مختلف قرابت تست بزنیم فوق فوقش اوایل ده دقیقه وقتتونو میگیره و شاید اوایل حدود دو سه تا درست داشته باشید ولی کم کم هم ،زمان تست زدنتون کم میشه و هم تعداد صحیحاتون به ۸-۹ میرسه و اینم بدونین که الان حدود ۲۸۰ روز تا کنکور وقت دارین روزانه ۱۰ تست میشه تا روز کنکور حدود ۳۰۰۰ تست قرابت و تو هر تست کمه کم ۴بیت بیاد میشه حدود ۱۰۰۰۰ بیت

۲-ارایه :بخوام واس ارایه یه جزوه جمع اوری کنم
یه جزوه سیصد صفحه ای از کل نکات به دست میاد ولی ما نمیخوایم اینکارو کنیم میخوایم با راحتترین روش بتونیم تست های ارایه ادبی رو پاسخ بدیم ؛ روش کارمون اینجو میشه که روز اول یه ساعت وقت بذارین از کتاب نشر الگو کلیات ،دقت کنین گفتم کلیات ارایه های ادبی نه جزییات ،رو یاد بگیریم و تو یه نصفه کاغذ جمع بندیش کنیم سپس شروع کنین عین قرابت هرروز ۱۰ تا تست . تستا هم شامل همه ارایه سعی کنین بشه یعنی از هر ارایه یکی دو تا تست بزنین،کم کم هم نکاتو در قالب تست یاد میگیرین و هم مهارت سریع به گزینه صحیح رسیدنو یاد میگیرین.

۳- تاریخ ادبیات: از کتاب تاریخ ادبیات مصور که شبیه کتب مقطع امادگی ابتدایی هستش از نظر ظاهر استفاده کنید و روزانه در عرض سه دقیقه سه صفحه ازش رو مطالعه کنید و مطالعه هم بدین شکل باشه که فقط روخوانی کنید و روزنامه واری بخونید، نه اینکه حفظ کنید بعد روز دوم هم سه صفحه جدید بخونید و هم سه صفحه قبلیو مرور کنید این کاره مرورو تا رسیدن به ۳۰ صفحه مرور برای هرروز انجام بدین شاید بگین واااااااو چه خبره سی صفحه ؟! در جواب باید بگم کسایی که این کتابو دیدن میدونن که کلا نقاشیه و حجم مطالب نوشتاری که داره پانزده صفحش یه جا شاید سخت در حد یه صفحه کتاب معمولی مطلب داشته باشه و شما در کمتر از ۱۰ دقیقه هم سی صفحه مرور و هم سه صفحه جدیدو خواهید خوند .فقط میمونه یه مروره شبای قبل هر ازمون ازمایشیتون از اون قسمتی که سوال قراره ازش مطرح شه.
۴- املا و لغت : واقعا کتاب املا و لغت نشر دریافت کتابیه که متفاوت تر از تمام کتب املا و لغتی که در بازار هست نوشته شده فقط میتونم بگم تهیه کنید و با تکالیف و راه کار هایی که خودش داده پیش برید.
۵- زبان فارسی : راحت بگم تکواژ و واژه رو از الان بذارید کنار چون به ریسک نمره منفیش نمیارزه چون خود اساتید هم تو شمارشش اختلاف نظر دارن ، میمونه چهار مبحث دیگه که واقعیتا کل کتاب های تو بازار خیلی حجم زیادیو واس اموزش زبان فارسی برای ۴ سوال باقی مونده انتخاب کردند و واقعا هنوز موندم ایا راه ساده ای نمیتونسن انتخاب کنن واسه جمع اوری مطالب اموزشی برای زدن اون چهار تا تست؟! ما واسه کسایی که با ما در زمینه مشاوره فعالیت دارن خودمون یه جزوه کم حجم و فوق العاد

ه برای اون چهار تست خواهیم داد ولی شماهایی که با ما همراه نشدید هنوز، میتونین روی کتاب انتشارات نشر دریافت حساب باز کنین هرچند اونم حجمش خیلی زیاده !!!!

و در اخر تجربه نشون داده کسایی که این راه کار هارو رفتن بالا ۶۵ % کمه کم ادبیاتی که اکثر افراد زیر ۲۰% پاسخ میدن ، قادر به پاسخگویی بودن.

بنیامین رحیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *