راهکاری های جلوگیری از فراموشی مطالب

راهکاری های جلوگیری از فراموشی مطالب

img_disgrafia_dificultad_para_escribir_en_ninos_causas_y_tratamiento_47413_600

فرآیند یادگیری شامل موارد متعددی می‌شود که رعایت این نکات برای یادگیری مطالب و سپس یادآوری آن مطالب ضروریست. مشخص است که مطالعه‌ به خودی خود نمی‌تواند به یادگیری کامل و عمیق یک مطلب منجر شود. در این راستا در ادامه روش‌هایی برای یادگیری بهتر و مقابله با فراموشی دروس خوانده شده را می‌آوریم: 

 1. قبل از ورود به کلاس و شروع درس، حتماً به پیش‌خوانی درس جدید اقدام کنید تا با پیش‌زمینه فکری با درس جدید روبه‌رو شوید. بدین طریق در سیر یادگیری دروس هم از هم‌کلاسی‌های خود پیشی خواهید گرفت هم میتوانید سوالاتی را که بعد از یادگیری ایجاد می‌شود را به راحتی در زمان تدریس مطلب از دبیر خود بپرسید.  
 2. قبل از مطالعه‌ی هر درس و منبع مروری اجمالی از مطالب داشته باشید و یک پیش آگاهی نسبت به مطالب و فصل ها و نسبت آنها با یکدیگر بدست آورید. و در طول مطالعه‌ی اصلی خود آن نسبت ها را رعایت کنید. مثلا ابتدا مطالب پیش نیاز را مطالعه کنید. اگر مطالب پیش‌نیاز اصلی را یاد نگرفته باشید، حتی اگر مطالب جدید را حفظ کنید بازهم احتمال فراموشی مطلب وجود دارد؛ مثلاً در درس عربی تا صرف فعل را یاد نگرفته باشید، نمی‌توانید فعل ماضی و مضارع بسازید. پس قبل از یادگیری درس حتماً سعی کنید ضعف خود را در مطالب قبلی مرتبط از بین ببرید.
 3. در کلاس حضور فعال داشته باشید. سؤال بپرسید و تا درس را نفهمیده‌اید از کلاس خارج نشوید. سعی کنید مطالب درسی را سر کلاس یاد بگیرید. منظور از یادگیری، درک یک مطلب با پوست و استخوان است. صرفا حفظ کردن منجر به یادگیری خواهد گشت.
 4. تمرین زیاد حل کنید. تمرین باعث پر شدن شکاف‌های اطلاعاتی در ذهنتان خواهد شد.
 5. مرور مطالب، کلید رفع فراموشی است. هر شب در برنامه درسی خود مطالب را مرور کنید.
 6. سعی کنید بین اطلاعات یاد گرفته شده و مطالب قبلی در ذهنتان ارتباط برقرار کنید تا فراموشی آن‌ها کمتر شود. میتوانید این ارتباط را با یافتن نقش آن مطلب در زندگی روزمره برقرار کنید. و یا با جابجایی کلمات، معنی و مفهوم ویژه یی را بخاطر بسپارید که در زمان یادآوری آن، مطلبی که یادگرفته‌اید را بخاطر آورید.
 7. مطالب یاد گرفته شده را دوباره در نقش معلم تدریس کنید. این تدریس می‌تواند برای یک دوست یا شاگردان فرضی باشد. همواره اساتید و مشاوران آموزشی گفته‌اند برای یادگیری کامل یک مطلب، آن را به دیگران تدریس کنید.
 8. سعی کنید در زمان یادگیری مطلب تمرکز کامل داشته باشید و عوامل مخل تمرکز را به حداقل برسانید.
 9. خلاصه‌برداری و یادداشت‌برداری حین مطالعه به رفع فراموشی کمک می‌کند.
 10. تحقیقات نشان داده است روش سؤال گذاری در ابتدای مطالعه نیز به یادآوری مطلب کمک خواهد کرد.
 11. اضطراب، عجله و شتاب در یادگیریِ مطلب باعث فراموشی آن‌ها می‌شود.
 12. همچنین به یاد داشته باشید که اگر مطلبی را یاد گرفتید، یک روز بعد، 7 روز بعد، یک ماه بعد و ۴ ماه بعد باید آن را مرور کنید تا آن مطلب یک سال در حافظه‌تان تثبیت شود.

در نهایت باید گفت رعایت این نکات حتما به یادگیری شما کمک خواهد کرد اما آنچه که از همه‌ی این نکات مهم‌تر است و باید گفت این است که انسان‌ها متفاوتند و هر کس در یادگیری متفاوت از دیگران است.  شناخت شما از خودتان و توانایی‌ها و ویژگی‌هایتان است که بهترین نتیجه را بدست خواهد آورد. در مسیر یادگیری روش های مختلف را تمرین کنید و سعی کنید بهترین حالت خود را بیابید. هر استاد و مشاوری برای همه یک نسخه واحد بپیچد یقینا کار عبثی را انجام داده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *